Τη 2η ήττα σε ισάριθμους αγώνες δέχθηκε ο ΑΠΟΕΛ στο FIBA Europe Cup. Η ομάδα μας ηττήθηκε από το φαβορί για την πρωτιά του ομίλου, BK Ventspils, στο «Τάσσος Παπαδόπουλος-Ελευθερία» με 69-92 και πλέον επικεντρώνεται στο σαββατιάτικο παιχνίδι με την ΕΘΑ στο «Λευκόθεο» για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Basket League. Την ερχόμενη Τετάρτη, 06 Νοεμβρίου, οι γαλαζοκίτρινοι θα φιλοξενηθούν από τη γερμανική Medi Bayreuth για την 3η αγωνιστική του FIBA Europe Cup.

Το κακό 1ο δεκάλεπτο, στοίχισε στην ομάδα μας στο αποψινό παιχνίδι με τους Λετονούς. Ο αντίπαλος δημιούργησε διαφορά 13 πόντων (16-29) και έκανε το έργο των παιχτών του κ. Χουγκάζ εξαιρετικά δύσκολο. Η ομάδα μας προσπάθησε και μείωσε στους 8 (27-35), αλλά μέχρι τη συμπλήρωση του ημιχρόνου, η διαφορά επανήλθε στο -13 (29-42).

Η 3η περίοδος ήταν πανομοιότυπη με το ξεκίνημα του αγώνα. Οι Λετονοί μπήκαν πολύ δυνατά και εκτόξευσαν το προβάδισμα τους στο +22 (48-70). Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα μας μείωσε στους 12 (60-72), αλλά και πάλι ο αντίπαλος την επανέφερε στα προηγούμενα επίπεδα και κέρδισε με 69-92.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-29, 29-42, 48-70, 69-92

Κρις Χουγκάζ: Κωνσταντίνου 3, Laron 10, Γιανναράς 8, Cuffee 12, Garrett 15, Κοιλαράς 3, Mpoyo, Πυρίλλης 3, Παναγιώτου, Thompson 11, Λοϊζίδης 3.