Εύκολο πέρασμα από το στάδιο «Αφροδίτη» είχε ο ΑΠΟΕΛ το απόγευμα της Κυριακής. Η ομάδα μας κέρδισε τον ΑΠΟΠ με 60-85 στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Basket League και πανηγύρισε την πρώτη εκτός έδρας νίκη της. Πρώτος σκόρερ ο Dmitri Thompson με 17 πόντους. Την προσεχή Τετάρτη 30 Οκτωβρίου ο ΑΠΟΕΛ θα φιλοξενήσει την BK Ventspils (18:00) για τη 2η αγωνιστική του FIBA Europe Cup.

Οι παίχτες του κ. Κρις Χουγκάζ μπήκαν δυνατά στο παρκέ και ευτύχησαν να προηγηθούν με 0-11 και να βάλουν τις βάσεις για τη 2η νίκη τους στο πρωτάθλημα. Οι γαλαζοκίτρινοι διατήρησαν τη διαφορά και έκλεισαν το 1ο δεκάλεπτο με +7, 14-21.

Η ομάδα μας συνέχισε το ίδιο καλά και στη 2η περίοδο. Άνοιξε τη διαφορά στους 12 πόντους (16-28), αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν στο σερί και μείωσαν στους 6 (22-28). Ωστόσο οι καλαθοσφαιριστές μας, ανέβασαν και πάλι το προβάδισμα τους σε διψήφιο αριθμό και πήγαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με το +10, 33-43.

Στην 3η περίοδο και μέχρι περίπου τα μέσα της, η διαφορά ήταν στους 8-10 πόντους για την ομάδα μας, αλλά με 2 τρίποντα, την εκτόξευσε στο +16 (41-57), ακολούθως στο +22 (46-68) και πήγε στο τελευταίο δεκάλεπτο με το 48-68 υπέρ της.

Στην 4η περίοδο ο ΑΠΟΕΛ ανέβασε τη διαφορά στο +25 (50-75) που ήταν και η μεγαλύτερη στον αγώνα και τη διατήρησε μέχρι τέλους, για να πανηγυρίσει την πρώτη εκτός έδρας νίκη με 60-85.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-21, 33-43, 48-68, 60-85

Κρις Χουγκάζ: Χρίστος Πυρίλλης, Dmitri Thompson 17, Dendy Laron 15, Michael Cuffee 13, Jarvis Garrett 11, Γαβριήλ Κοιλαράς 5, Βασίλης Κούνας 8, Ιωάννης Γιανναράς 6, Ανδρέας Κωνσταντίνου 4, Χρίστος Λοΐζιδης 6.