Την πρόκριση στα πλέι οφς του Champions League εξασφάλισε ο ΑΠΟΕΛ μετά την νίκη με 2-0 στην έδρα της Καραμπάχ.

Τα γκολ για τον ΘΡΥΛΟ οι Ντε Βινσέντι και Μάτιτς.

Σε συνδυασμό με το 1-2 του πρώτου αγώνα ο ΑΠΟΕΛ πέρασε με συνολικό σκορ 3-2.

Ο αγώνας:

Στο πρώτο μέρος οι δυο ομάδες προσπάθησαν να βρουν τους χώρους έτσι ώστε να φανούν επικίνδυνες ωστόσο πέρα από κάποια μακρινά σουτ δεν υπήρξε κάποια μεγάλη ευκαιρία. Στο 33ο λεπτό μετά από εξαιρετική ατομική ενέργεια του Ιωάννου, το ΑΠΟΕΛ κέρδισε πέναλτι μετά από ανατροπή του από τον Σαντίκοφ, με τον Ντε Βινσέντι να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα από τα έντεκα βήματα δίνοντας το προβάδισμα στο ΑΠΟΕΛ. Η Καραμπάχ προσπάθησε να απαντήσει στα τελευταία λεπτά και στο 43ο λεπτό έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση. Ο Ζουμπίρ έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή ωστόσο ο Μπέλετς απομάκρυνε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στην επανάληψη το ΑΠΟΕΛ μπήκε δυνατά στο παιγνίδι και μόλις στο 47ο λεπτό απείλησε την εστία της Καραμπάχ. Ο Ντε Βινσέντι έκανε το δυνατό σουτ, ο Βάγκνερ ακούμπησε την μπάλα πριν αυτή χτυπήσει στο οριζόντιο δοκάρι και καταλήξει σε κόρνερ. Στην συνέχεια η Καραμπάχ ανέβασε ρυθμούς και απείλησε την εστία του ΑΠΟΕΛ. Στο 52ο λεπτό ο Αίλτον έκανε το σουτ μέσα από την μικρή περιοχή ωστόσο ο Μπέλετς απομάκρυνε ενστικτωδώς. Τρία λεπτά αργότερα ο Αλμέιδα σημάδεψε το δεξί κάθετο δοκάρι του Μπέλετς ενώ στο 58ο λεπτό ο Σλάντσεφ δεν κατάφερε να βρει στόχο από πολύ ευνοϊκή θέση. Στο 68ο λεπτό το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να φτάσει σε ένα δεύτερο γκολ. Ο Μάτιτς έκανε το φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Βάγκνερ. Απ’ εκεί και πέρα δεν άλλαξε κάτι στο παιγνίδι με το ΑΠΟΕΛ να παίρνει το εισιτήριο για τα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ.

Εντεκάδες

Καραμπάχ: Βάγκνερ, Αίλτον(87′ Αράζ), Μαμάτοφ, Μεντβέντεφ, Σλάβτσεφ(73′ Κιντάνα), Μίτσελ, Ρομέρο, Εμρέλι, Σαντίγκοφ, Ζουμπίρ(80′ Γκέγε), Αλμέιδα.

Στον πάγκο: Μαγκομεντιαλίγεφ, Γκαράγεφ, Αράζ, Κιντάνα, Ριέρας, Χουσείνοφ, Γκέγε.

ΑΠΟΕΛ:  Μπέλετς, Ιωάννου, Μερκής, Λαφράνς, Μιχαϊλοβιτς, Γκέντσογλου, Μάτιτς, Ντε Βινσέντι(62′ Χαλένιους), Τάμαρι, Μπέζιακ(83′ Γιάκολις), Πάβλοβιτς(73′ Σόουζα).

Στον πάγκο: Βάτερμαν, Καλογήρου, Γιάκολις, Σόουζα, Αλωνεύτης, Βιντιγκάλ, Χαλένιους.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μαμάτοφ/Ντε Βινσέντι

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Αλμέιδα (2η κίτρινη)

ΣΤΑΔΙΟ: «Tofig Bahramov»