Στον ΑΠΟΕΛ κατέληξε και το κύπελλο των U19 μετά και την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Η ομάδα μας νίκησε στον τελικό τον Απόλλωνα με 2-1!

Πρώτο ημίχρονο

Το παιγνιδι ξεκίνησε χωρίς κάποια από τις δύο ομάδες να μπορεί να επιβάλει το ρυθμό της και το πρώτο 10λεπτο πέρασε χωρίς κάποια σημαντική φάση.

Στην πρώτη φάση του αγώνα όμως είχαμε τέρμα και αυτό ήρθε για το ΑΠΟΕΛ στο 16’. Ο Κατσαντώνης υποδέχθηκε τη μπάλα μετά από εκτέλεση κόρνερ και με ένα ξερό σουτ με το αριστερό άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.

Μάλιστα στη συνέχεια το ΑΠΟΕΛ ήταν καταιγιστικό και έχασε αρκετές ευκαιρίες για να διπλασιάσει τα τέρματά του. Ο Κατσαντώνης είχε δοκάρι στο 19’ μετά από εξαιρετικό σουτ ενώ στο 23’ και το 24΄ ο Βελετινά έχασε δύο τεράστιες ευκαιρίες, στη δεύτερη φάση μάλιστα να σημαδεύει από πολύ κοντά το δοκάρι που ήταν και το δεύτερο για το ΑΠΟΕΛ.

Ο Απόλλωνας δυσκολευόταν να βγάλει αντίδραση αλλά βρήκε φάσεις από στημένες μπάλες. Στο 33’ μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ηροδότου έκανε το πλασέ αλλά απόκρουσε η άμυνα του ΑΠΟΕΛ σε κόρνερ πριν η μπάλα καταλήξει τέρμα. Στη νέα εκτέλεση κόρνερ, ο Ηροδότου έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε έξω.

Στη συνέχεια και συγκεκριμένα στο 40΄ το ΑΠΟΕΛ είχε και τρίτο δοκάρι μετά από εντυπωσιακή εκτέλεση φάουλ του Αρτεμίου, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Παπαχαραλάμπους απέκρουσε σε κόρνερ εντυπωσιακά το φοβερό πλασέ του Κατσαντώνη, στερώντας του το δεύτερο τέρμα.

Και εκεί που το ΑΠΟΕΛ έδειχνε να έχει πάλι τον έλεγχο, ήρθε η ισοφάριση για τον Απόλλωνα από το σημείο του πέναλτι. Συγκεκριμένα, ο Ψύχας στο 43΄ ανατράπηκε από τον Καζακαίο και ο ίδιος ποδοσφαιριστής ανέλαβε την εκτέλεση ισοφαρίζοντας σε 1-1 που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Ήταν ένα πρώτο ημίχρονο που το ΑΠΟΕΛ είχε τις πολύ μεγάλες φάσεις για περισσότερα τέρματα με τον Απόλλωνα να μην μπορεί να ακολουθήσει το ρυθμό του αντιπάλου του, αλλά το τέρμα που πέτυχε από το σημείο του πέναλτι άλλαξε τα δεδομένα του αγώνα.

Δεύτερο ημίχρονο.

Οι παίχτες των δύο ομάδων μπήκαν με αρκετή όρεξη στο δεύτερο ημίχρονο, με γρήγορο ποδόσφαιρο και τη μπάλα να φθάνει εύκολα στις αντίπαλες περιοχές.

Στο 46’ ο Θεοδουλίδης απόκρουσε εύκολα το σουτ του Ανδρέου και στο 50’ ο Χριστοδούλου είχε ένα μακρινό σουτ με τη μπάλα να φεύγει ψηλά έξω. Ο Βελετινά στο 52’ είχε μία κεφαλιά που πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρια.

Στο 56’ ο Φλουρής έκανε το σουτ αλλά απόκρουσε εύκολα ο Θεοδουλίδης. Ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ έπαιξε γρήγορα τη μπάλα, έφθασε στον Αρτεμίου από τον Κατσαντώνη ο οποίος από τα αριστερά έκανε τη σέντρα και ο Βελετινά με ωραία διαγώνια κεφαλιά έκανε το 2-1 για το ΑΠΟΕΛ! Πιάστηκε στον ύπνο σε αυτή την φάση η άμυνα του Απόλλωνα.

Ο Απόλλωνας δεν μπορούσε να αντιδράσει μετά το δεύτερο τέρμα του ΑΠΟΕΛ με τους ποδοσφαιριστές της Λεμεσιανής ομάδας να κάνουν το εύκολο λάθος. Το ΑΠΟΕΛ πίεζε από πολύ ψηλά και δεν επέτρεπε στον Απόλλωνα να αναπτυχθεί σωστά, ενώ έφευγε και επικίνδυνα στον κενό χώρο.

Στο 69΄ όμως σε νέα στατική φάση ο Απόλλωνας είχε τεράστια ευκαιρία. Ο Πηλαβάς έκανε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, απόκρουσε εντυπωσιακά ο Θεοδουλίδης κρατώντας το 2-1 για την ομάδα του.

Τρία λεπτά αργότερα το ΑΠΟΕΛ είχε νέα μεγάλη ευκαιρία για να πετύχει ένα τρίτο τέρμα. Μετά από φάση διαρκείας στην άμυνα του Απόλλωνα και λάθος διώξιμο ποδοσφαιριστή της Λεμεσιανής ομάδας, η μπάλα έφθασε στον Χαραλάμπους ο οποίος έκανε το διαγώνιο σουτ αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Τα λεπτά περνούσαν αλλά ο Απόλλωνας δυσκολευόταν να βγάλει αντίδραση και να δημιουργήσει επικίνδυνες φάσεις στην εστία του ΑΠΟΕΛ. Σχεδόν ότι καλό έκανε ο Απόλλωνας ήταν στις στημένες φάσεις, ενώ οι παίχτες του ΑΠΟΕΛ ακόμη και στα τελευταία στάδια του αγώνα συνέχιζαν να πιέζουν από ψηλά βλέποντας την αδυναμία του Απόλλωνα να αναπτυχθεί σωστά.

Ο Απόλλωνας είχε ευκαιρία στο 90+4’ μετά από εκτέλεση φάουλ και φάση διαρκείας στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ αλλά οι ποδοσφαιριστές της Λεμεσιανής ομάδας δεν μπόρεσαν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα.