Η ομάδα μας ήταν άτυχη, έχασε πολλές και σημαντικές ευκαιρίες, αλλά και ηττήθηκε στο Λευκόθεο από την Ομόνοια στα πέναλτι με 7-8 στον 1ο αγώνα της τελικής φάσης του πρωταθλήματος Futsal. Ο ΑΠΟΕΛ χάνει με 0-1 στις νίκες και χρειάζεται το μπρέικ για να αποκτήσει εκ νέου προβάδισμα. Στο «Τάσσος Παπαδόπουλος-Ελευθερία» θα διεξαχθεί το 2ο παιχνίδι, η ομάδα που θα φτάσει στις 3 νίκες θα κατακτήσει τον τίτλο.

Η ομάδα μας μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και σκόραρε 2 φορές, στο 1’ και στο 4’ με τους Leandro και Rafael αντίστοιχα, ωστόσο ο αντίπαλος ισοφάρισε σε 2-2 μέχρι το 8ο λεπτό. Στη συνέχεια οι παίχτες του κ. Γιάννου Μυλωνά δεν αξιοποίησαν τις καλές ευκαιρίες που δημιούργησαν και πήγαν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο αποτέλεσμα.

Με μεγάλη ευκαιρία του ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε το 2οημίχρονο, αλλά το σουτ του Rafael σταμάτησε στο δοκάρι. Η ομάδα μας δέχθηκε γκολ στο 30’, ωστόσο με γκολ του Ομήρου στο 33’ και του Παναγιώτου στο 36΄πήρε προβάδισμα με 4-3. Στο τελευταίο λεπτό ο αντίπαλος ισοφάρισε και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Στο 1ο ημίχρονο της παράτασης (5λεπτο) η ομάδα μας ήταν καλύτερη, έβαλε πίεση και έχασε 2 μεγάλες ευκαιρίες με τον Rafael. Η Ομόνοια σκόραρε και έκανε το 4-5.

Στο 2ο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ είχε τον απόλυτο έλεγχο και κατάφερε να φέρει τον αγώνα στα ίσα στο τελευταίο λεπτό με πέναλτι του Rafael και να οδηγήσει τον αγώνα στα πέναλτι.

Στη διαδικασία των πέναλτι σκόραραν οι Jesus και Leandro, αλλά ο Rafael αστόχησε και η ομάδα μας έχασε με (2-3) 7-8.

Η 5άδα (Γιάννος Μυλωνάς): Ψηλογένης, Ντάγκλας, Ράφαελ, Λεάντρο, Σ.Ομήρου

Αναπληρωματικοί: Δ. Δημητρίου. Ε. Περικλέους, Ν. Παναγιώτου, Γ. Κρέκος, Μαλαός, Μ. Ομήρου, Χ. Ιακώβου.