Ο ΑΠΟΕΛ ηττήθηκε στο Λευκόθεο από τον Κεραυνό στην παράταση με 74-80 στον 4ο αγώνα της ημιτελικής φάσης του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Basket League. Με αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα μας ισοφαρίστηκε σε 2-2 και θα διεκδικήσει την πρόκριση στους τελικούς στο τελευταίο παιχνίδι που θα γίνει στο Στρόβολο την Παρασκευή 12 Απριλίου.

Οι παίχτες του κ. Χασανίδη ξεκινήσαν καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκαν με 15-7, ωστόσο η διαφορά μειώθηκε στο καλάθι με το τέλος της 1ης περιόδου (19-17).

Στο 2ο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, αλλά ο αντίπαλος προηγήθηκε με 31-35 και έστειλε τους γαλαζοκίτρινους στην ανάπαυλα του ημιχρόνου στο -4.

Μέχρι τα μέσα της 3ης περιόδου ο ΑΠΟΕΛ ήταν κοντά στο σκορ, ωστόσο μετά από κάποια λάθη, είδε τη διαφορά να αυξάνεται στους 7 και να πηγαίνει στο τελευταίο δεκάλεπτο με το σκορ 46-53 κατά του.

Η ομάδα μας ήταν επηρεασμένη στην αρχή της 4ης περιόδου, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Κεραυνός και αύξησε το προβάδισμα του στους 12 (62-50). Ωστόσο η ομάδα μας έκανε την αντεπίθεση της και ροκάνιζε συνεχώς τη διαφορά, με αποτέλεσμα να ισοφαρίσει σε 69-69 και να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Δυστυχώς, δεν κατάφερε να ολοκληρώσει τη μεγάλη ανατροπή και έχασε με 74-80.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-17, 31-35, 46-53, 69-69, 74-80 (παράταση)

Χρίστος Χασανίδης: Γιανναράς 5, Vaughn 4, Jackson 17, Grant 13, Ashley 11, Κοιλαράς, Hill 24, Λοϊζίδης.