Ο ΑΠΟΕΛ πέρασε με νίκη 2-0 στο Παραλίμνι κόντρα στην Ένωση και αύξησε την διαφορά από την 2η ΑΕΛ στους 3 βαθμούς.

Τα γκολ για την ομάδα μας οι Zαχίντ και Βιντιγκάλ.

Ο αγώνας:

Στο πρώτο μέρος το παιγνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να υποπίπτουν σε αρκετά λάθη, κυρίως στον χώρο της μεσαίας γραμμής. Σταδιακά το ΑΠΟΕΛ ανέβασε στροφές, είχε την κατοχή και έλεγχε το παιγνίδι, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να δημιουργήσει την μεγάλη ευκαιρία μπροστά από την εστία του Πέτρου. Στο 29ο λεπτό οι «γαλαζοκίτρινοι» κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στην πρώτη τους ευκαιρία στο παιγνίδι αφού ο Ζαχίντ έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή και έστειλαν την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Πέτρου. Απ εκεί και πέρα το ΑΠΟΕΛ είχε ακόμα κάποια μακρινά σουτ ωστόσο δεν κατάφερε να απειλήσει ιδιαίτερα ενώ η Ένωση περιορίστηκε κυρίως στα αμυντικά της καθήκοντα.

Στην επανάληψη η Ένωση μπήκε καλύτερα στο παιγνίδι προσπαθώντας να βρει κάποιο γκολ. Στο 52ο λεπτό ο Σιερμπάκοφ έκανε το φαλτσαριστό σουτ ωστόσο ο Βάτερμαν ήταν στην σωστή θέση και απομάκρυνε με δυσκολία. Η Ένωση ανέβηκε αισθητά ενώ από την άλλη το ΑΠΟΕΛ έριξε την απόδοση του σε σχέση με το πρώτο μέρος.  Η ομάδα του Παραλιμνίου προσπάθησε να βάλει πίεση στους «γαλαζοκίτρινους», ωστόσο δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν την μεγάλη ευκαιρία μπροστά από την εστία του Βάτερμαν. Απ εκεί και πέρα οι «γαλαζοκίτρινοι» στην πρώτη τους ευκαιρία στην επανάληψη διπλασίασαν τα τέρματα τους αφού ο Βιντιγκάλ έστειλε με κοντινή κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα.