Ο ΑΠΟΕΛ ήταν καλύτερος και κέρδισε την Ανόρθωση στο Γ.Σ.Π 4-0. Για την ομάδα μας σκόραραν οι Νατέλ.Μοράις,Ιωάννου και Σόουζα.

Ο αγώνας:

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο ημίχρονο στο μεγαλύτερο διάστημα, με το ΑΠΟΕΛ να καταφέρνει να πάει προβάδισμα στο σκορ στο 17′ με εκπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λέο Νατέλ λίγο έξω από την περιοχή της Ανόρθωσης.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στην συνέχεια, κράτησαν την μπάλα στην κατοχή τους (63% έναντι 37% στο πρώτο 45λεπτο) όμως δεν μπόρεσαν να γίνουν ιδιαίτερα απειλητικοί για την εστία του Βάτερμαν. Είχαν πάντως μια καλή ευκαιρία στο 45′ με το διαγώνιο σουτ του Κοφί που μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ αλλά η μπάλα κατέληξε έξω.

Στην επανάληψη, η Ανόρθωση ξεκίνησε επιθετικά και είχε ένα καλό σουτ με τον Μπεσάτ στο 49′, ενώ μεγάλη ευκαιρία χάθηκε στο 56′ με το σουτ του Μικελτάντζε που κατέληξε στο δοκάρι. Σταδιακά το ΑΠΟΕΛ ανέβασε τον ρυθμό του, και κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα του στο 66′ με τον Μοράις με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, σε ανατροπή του Νσουέ από τον Πράνιτς.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Νικόλας Ιωάννου έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του ΑΠΟΕΛ με δυνατό σουτ, εκμεταλλευόμενος την ασταθή απόκρουση του Βάργκιτς σε σουτ του Νατέλ.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Σόουζα στο 90′ με το 4-0.

ΑΠΟΕΛ (Πάολο Τραμετσάνι): Βάτερμαν, Βούρος (88′ Ρουέδα), Μερκής, Ιωάννου (79′ Καρλάο), Νσούε, Καζού, Μοράις, Σόουζα, Ζαχίντ, Μπάλογκ, Νατέλ (86′ Εφραίμ).
Στον πάγκο: Ρομό, Αρτυματάς, Γκέντσογλου, Αρτεμίου, Μιλάνοφ, Αλωνεύτης.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Γιούργκεν Στρέπελ): Βάργκιτς, Σίλντενφελντ, Ντουγκλάο, Μπεσάτ, Στρούνα, Βίκτορ, Κοφί (85′ Κυριάκου), Ράγιος, Μικελντάτζε, Πράνιτς (72′ Εγγλέζου), Ντούρις (16′ Κατσαράβα).
Στον πάγκο: Δημητρίου, Ιωάννου, Παναγιώτου, Οικονομίδης, Λαβόρδε, Αρτυματάς.