Επιβλητική νίκη στο «Κώστας Παπαέλληνας» πέτυχε ο ΑΠΟΕΛ επί του Κεραυνού με 74-87 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Basket League. Η ομάδα μας είχε ως  πολυτιμότερο τον Grant που πέτυχε 24 πόντους και ακολούθησε ο Jackson με 20. Οι 5 σερί νίκες ανέβασαν στη 2η θέση τους γαλαζοκίτρινους, οι οποίοι το ερχόμενο Σάββατο 12 Ιανουαρίου θα φιλοξενήσουν την ΑΕΛ για την 13η αγωνιστική.

Με εναλλασσόμενο ελαφρύ προβάδισμα εξελίχθηκε το 1ο δεκάλεπτο στο Στρόβολο. Οι 6 ισοπαλίες (3-3, 5-5, 9-9 12-12, 19-19, 21-21) κατά τη διάρκεια του αποκαλύπτουν το πολύ καλό και αμφίρροπο παιχνίδι που διεξήχθη, με τους γηπεδούχους να σημειώνουν τρίποντο στην εκπνοή και να παίρνουν προβάδισμα 24-21.

Στη 2η περίοδο η ομάδα μας ήταν συνεχώς πίσω στο σκορ, αλλά ακόμη και όταν βρέθηκε στο -7 σε 2 περιπτώσεις (28-21, 35-28), δεν τα έβαλε κάτω και περίπου 3 λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, ισοφάρισε σε 39-39. Ο Κεραυνός ανέκτησε και πάλι το προβάδισμα, ωστόσο οι γαλαζοκίτρινοι απαντούσαν σχεδόν σε κάθε καλάθι του αντιπάλου και πήγαν στα αποδυτήρια με το -2, 47-45.

Με 2 τρίποντα από την ομάδα μας, και 1 βολή από τον αντίπαλο, ξεκίνησε το 3ο δεκάλεπτο, εξέλιξη που έβαλε τους γαλαζοκίτρινους σε θέση οδηγού και στο +3, 48-51. Ο ΑΠΟΕΛ είχε μικρό, αλλά σταθερό προβάδισμα 4-6 πόντων, αλλά προς το τέλος το μεγάλωσε στο +8, 60-68.

Πολύ δυνατά μπήκε στην τελευταία περίοδο η ομάδα του κ. Κωνσταντινίδη και με 8 σερί πόντους εκτόξευσαν τη διαφορά στο +16, 60-76. Οι γαλαζοκίτρινοι έκαναν ότι ήθελαν στο παρκέ του «Κώστας Παπαέλληνας», διατηρούσαν το προβάδισμα τους σε ψηλά επίπεδα και πανηγύρισαν με επιβλητικό τρόπο το ροζ φύλλο αγώνος, με74-87!

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-21, 47-45, 60-68, 74-87

Αντώνης Κωνσταντινίδης:  Jake O’Brien 13, Zdravic 3, Vaughn 7, Jackson 20, Grant 24, Λοϊζίδης, Γιανναράς 6, Peterson 14.