Νέα νίκη για την ομάδα μας, αυτή την φορά κόντρα στην Σαλαμίνα με 4-0. Ο ΑΠΟΕΛ έφτασε τους 26 βαθμούς και έπιασε κορυφή.

Mοράις,Νσουέ,Ντε Βινσέντι και ένα αυτογκολ διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Ο αγώνας:

Στο ξεκίνημα του πρώτου ημιχρόνου είδαμε ένα πολύ καλό παιχνίδι, με γρήγορο ρυθμό και εκατέρωθεν ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες.

Το ΑΠΟΕΛ είχε δύο μεγάλες φάσεις, πρώτα στο 6′ με το δυνατό σουτ του Νατέλ μέσα στην περιοχή που απέκρουσε σωτήρια ο Βεσελόφσκι και στο 12′ με τον Τάμαρι που μπήκε μόνος εντός περιοχής όμως βιάστηκε να τελειώσει την φάση και αστόχησε.

Στον αντίποδα, η Νέα Σαλαμίνα είχε καλή ευκαιρία στο 5′ με την κεφαλιά του Κίνγκσλεϊ που απέκρουσε δύσκολα ο Βάτερμαν, αλλά και στο 13′ με το δυνατό σουτ του Κωστή που κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι.

Σταδιακά ο γρήγορος ρυθμός κόπασε, με το ΑΠΟΕΛ να έχει τον έλεγχο του αγώνα και να καταφέρνει να πάρει το προβάδισμα στο 30′ με εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Νουνό Μοράις.

Μετά το γκολ το ΑΠΟΕΛ έλεγξε πλήρως το ματς και κατάφερε να διπλασιάσει το σκορ με αυτογκόλ του Μιντίκκη που προσπάθησε να απομακρύνει την μπαλιά του Κάζου, όμως έστειλε την μπάλα στην εστία της ομάδας του.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το ΑΠΟΕΛ βρήκε αρκετούς χώρους για να σκοράρει τρίτο τέρμα, όμως δεν υπήρχε καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια, την ίδια στιγμή που η Νέα Σαλαμίνα έδειχνε να μην μπορεί να αντιδράσει.

Στο 81′ το ΑΠΟΕΛ πέτυχε τρίτο τέρμα με κεφαλιά του Νσούε μετά από ωραία μπαλιά του Ζαχίντ, ενώ στο 90+2′ ο Τόμας Ντε Βινσέντι με δυνατό σουτ κάρφωσε την μπάλα δτα δίχτυα διαμορφώνοντας το τελικό 4-0.