Ένα «δαιμονισμένο» ΑΠΟΕΛ σκόρπισε τον τον Απόλλωνα με 5-1 και μπήκε ξανά δυνατά στην μάχη του τίτλου. Τάμαρι(2),Μοράις,Νατέλ και Νσουέ τα γκολ για την ομάδα μας. Ντεμπούτο για τον Μπαλόγκ.

Ο αγώνας:

Στο πρώτο μέρος έγινε ένα εκπληκτικό από πλευράς θεάματος παιγνίδι. Το ΑΠΟΕΛ μπήκε καλύτερα στον αγώνα και μόλις στο 6ο λεπτό κέρδισε πέναλτι μετά από ανατροπή του Τάμαρι από τον Χάμπο. Ο Βάλε απέκρουσε την εκτέλεση πέναλτι του Μοράις ωστόσο ο Τάμαρι στην επαναφορά έγραψε το 1-0.  Ο Απόλλωνας ανέβηκε και στο 32ο λεπτό απώλεσε μεγάλη ευκαιρία για να φέρει το ματς στα ίσα. Ο Χάμπος έκανε την μπαλιά πίσω από την άμυνα του ΑΠΟΕΛ ωστόσο ο Μάγκλιτσα δεν έκανε καλό τελείωμα με αποτέλεσμα ο Βάτερμαν να μαζέψει εύκολα την μπάλα.  Στο 42ο λεπτό το ΑΠΟΕΛ κέρδισε νέο πέναλτι μετά από ανατροπή του Ζαχίντ από τον Βάλε με τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στο 45+1’ ο Μοράις έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από την άσπρη βούλα και έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Στο 45+8’ ο Μάρκοβιτς μείωσε για τον Απόλλωνα με δυνατή κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Περέιρα ωστόσο τρία λεπτά αργότερα το ΑΠΟΕΛ πήρε εκ νέου προβάδισμα δύο τερμάτων με τον Νατέλ να νικά τον Κίσσα με απευθείας εκτέλεση φάουλ από πολύ μακρινή απόσταση.

Στην επανάληψη ο Απόλλωνας μπήκε δυνατά στον αγώνα και προσπάθησε να φτάσει σε ένα γρήγορο γκολ έτσι ώστε να μπει εκ νέου στο παιγνίδι ωστόσο το ΑΠΟΕΛ ήταν αυτό που σκόραρε. Στο 62ο λεπτό ο Τάμαρι έφυγε μόνος απέναντι στον Κίσσα και με ωραίο πλασέ έγραψε το 4-1 για την ομάδα της Λευκωσίας. Οι «γαλαζοκίτρινοι» εκμεταλλεύτηκαν πλήρως τους χώρους που βρήκαν αφού είχαν αριθμητικό πλεονέκτημα και στο 69ο λεπτό έφτασαν στα 5 γκολ με τον Ενσούε να πλασάρει  εύστοχα τον Κίσσα μετά ασίστ του Τάμαρι. Απ’ εκεί και πέρα δεν άλλαξε κάτι στο παιγνίδι με το ΑΠΟΕΛ να πανηγυρίζει ένα πολύ σημαντικό τρίποντο απέναντι σε ένα από τους κύριους ανταγωνιστές του για το πρωτάθλημα.

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Μερκής, Καρλάο, Ενσούε, Ιωάννου, Καζού, Μοράις, Τάμαρι, Ζαχίντ(68′ Γκέντσογλου), Νατέλ(67′ Μπάλογκ), Ντε Βινσέντι(80′ Αρτυματάς).

Στον πάγκο: Ρομό, Αρτυματάς, Γκέντσογλου, Εφραίμ, Σόουζα, Ρέζα, Βούρος, Αλωνεύτης, Μπάλογκ.

Απόλλων: Βάλε, Βασιλείου, Ρομπέρζ, Χάμπος, Πέδρο, Σακέτι, Περέιρα(46′ Φαουπάλα), Σαρντινέρο, Μάρκοβιτς, Παπουλής(45+1′ Κίσσας), Μάγκλιτσα(66′ Σκέμπρι),

Στον πάγκο: Κίσσας, Φαουπάλα, Ουεντραόγκο, Σουμάχ, Στυλιανού, Σκέμπρι, Βασιλιάδης, Ψύχας, Σπόλιαριτς.