Σημαντικό διπλό στο Θεμιστόκλειο πήρε ο ΑΠΟΕΛ σε βάρος της Ανόρθωσης με 2-3 σετ για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος Πετόσφαιρας. Σ’ ένα πολύ καλό παιχνίδι η ομάδα μας παρουσιάστηκε ψύχραιμη και αποφασισμένη στο «χρυσό σετ» και πήρε τη νίκη. Την ερχόμενη Δευτέρα οι γαλαζοκίτρινοι θα αντιμετωπίσουν τον Παφιακό στο εξ αναβολής παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής.

Την 6η σερί του νίκη, σε πρωτάθλημα και κύπελλο, και την 3η διαδοχική επί της Ανόρθωσης, σημείωσε απόψε στη Λεμεσό η ομάδα του κ. Λοΐζου Λοΐζου.

Οι γαλαζοκίτρινοι δυσκολεύτηκαν στο 1ο σετ. Ο αντίπαλος μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε με 7-3, αλλά σταδιακά ο ΑΠΟΕΛ ψαλίδισε τη διαφορά και πέρασε μπροστά με 14-15. Στη συνέχεια οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το 23-23, αλλά προς το τέλος οι παίχτες του κ. Λοΐζου, παρουσιάστηκαν πιο ψύχραιμοι, έκαναν το 23-25 και πήραν προβάδισμα με 0-1.

Στο 2ο σετ η Ανόρθωση ήταν συνεχώς μπροστά και ισοφάρισε σε 1-1 (25-17),

Το 3ο σετ ήταν πανομοιότυπο του 1ου. Ο αντίπαλος είχε το προβάδισμα (12-8) μέχρι τα μέσα του παιχνιδιού, ωστόσο η ομάδα μας ανέβασε στροφές, ισοφάρισε (14-14) και πέρασε μπροστά στο σκορ. Είχε μικρό, αλλά σταθερό πλεονέκτημα 1-2 πόντων και πήρε το σετ με 23-25.

Στο 4ο σετ η Ανόρθωση ήταν μπροστά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του και ισοφάρισε σε 2-2 (25-19).

Στο «χρυσό σετ» η ομάδα μας εμφανίστηκε ψύχραιμη και αποφασισμένη για να πάρει τη νίκη. Μπήκε δυνατά στο παρκέ και πήρε από νωρίς σοβαρό προβάδισμα, το διατήρησε μέχρι το τέλος και κατέκτησε το σετ με 09-15 και μαζί τη νίκη με 2-3.

ΤΑ ΣΕΤ: 23-25, 25-17, 23-25, 25-19, 09-15

Λ. ΛΟΪΖΟΥ: Kασαμπαλής, Χάλαντα, Χρυσοστόμου, Γεωργίου, Ράμμα, Δημητρίου  – Λίμπερο: Παντελή.