Νατέλ στο 16′, Εφραίμ στο 45′ και Νικόλας Ιωάννου στο 88′ έδωσαν την νίκη στην ομάδα μας με 3-0 κόντρα στην Ένωση.

Ο ΑΠΟΕΛ έκανε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο που θα μπορούσε να σκοράρει περισσότερα γκολ. Έριξε ρυθμούς στο 2ο μισό βρήκε όμως και τρίτο γκολ εξασφαλίζοντας το τρίποντο.

Ο αγώνας:

Το ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε επιθετικά την αναμέτρηση, βάζοντας πίεση στους φιλοξενούμενους, και προσπάθησε να δημιουργήσει φάσεις μπροστά από την εστία του Κλέιμαν. Είχε μεγάλη ευκαιρία στο 17′ με τον Ρέζα να γίνεται κάτοχος της μπάλας σε θέση βολής εντός περιοχής όμως απέκρουσε σωτήρια ο Κλέιμαν το πλασέ. Η υπεροχή του ΑΠΟΕΛ καρποφόρησε στο 26′ με δυνατό μονοκόμματο σουτ του Λέο Νατέλ εκτός περιοχής.

Μετά το γκολ, το ΑΠΟΕΛ έριξε τον ρυθμό του και έδωσε χώρο στην Ένωση που έκανε φάσεις με σουτ των Ριέρα και Ζάρατε όμως σε ισάριθμες περιπτώσεις απέκρουσε ο Ρόμο. Το ΑΠΟΕΛ σταδιακά ανέβασε πάλι ρυθμό και στο φινάλε του πρώτο μέρους πέτυχε δεύτερο γκολ με δυνατό σουτ του Εφραίμ, σε μια καλοδουλεμένη στημένη φάση εκτός περιοχής της Ένωσης.

Η καλή εικόνα του ΑΠΟΕΛ δεν είχε συνέχεια στο δεύτερο μέρος, καθώς η Ένωση οργανώθηκε καλύτερα και δημιούργησε φάσεις μπροστά από την εστία του Ρομό για να μειώσει το σκορ, με καλύτερη αυτή στο 59′ με του σουτ του Ουντότζι εντός περιοχής, όμως ο Ρόμο έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ. Οι γαλαζοκίτρινοι διαχειρίστηκαν το υπέρ τους αποτέλεσμα χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. Στο 88′ ο Ιωάννου με κεφαλιά έγραψε το 3-0.

Το PROTATHLIMA βρέθηκε στο ΓΣΠ για να σας μεταφέρει την εξέλιξη του αγώνα:

Τέλος του αγώνα.

90′ Σκοράρει ο Ντελατόρε όμως το γκολ ακυρώνεται ως οφσάιντ.

89′ Αβίαστο λάθος από την άμυνα του ΑΠΟΕΛ, ο Ριέρα βρέθηκε σε θέση βολής όμως ο Ρομό έπεσε και απέκρουσε.

88′ Γκοοολ για το ΑΠΟΕΛ. Σέντρα του Νατέλ και ο Ιωάννου με κεφαλιά έγραψε το 3-0.

86′ Αλλαγή για την Ένωση. Κουμής αντί Σερμπάκοφ και Πίττας αντί Ζάρατε.

85′ Συρτή πάσα του Νατέλ στον Ντελατόρε, που έκανε το πλασέ όμως η μπάλα πέρασε έξω.

84′ Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Ντελατόρε αντί Ρέζα.

75′ Ο Ριέρα βγαίνει μόνος απέναντι στον Ρομό, που απέκρουσε το πλασέ όμως ο παίκτης της Ένωσης υποδείχθηκε σε θέση οφ-σάιντ. Το ριπλέι έδειξε ότι ήταν λανθασμένη η απόφαση του βοηθού.

73′ Κίτρινη κάρτα στον Γκέντσογλου.

69′ Αλλαγή για την Ένωση. Κολοκούδιας αντί Ρόουε.

68′ Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Ντε Βινσέντι αντί Ζαχίντ.

67′ Καλή ευκαιρία με τον Ρέζα, που έκανε το σουτ πλάγια εντός περιοχής όμως ο Κλέιμαν απέκρουσε σε κόρνερ.

64′ Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Αλωνεύτης αντί του Εφραίμ.

63′ Κίτρινη κάρτα στον Μαισουράντζε.

60′ Νέα ευκαιρία για την Ένωση, σέντρα του Ριέρα όμως ο Ρόουε δεν πρόλαβε να βάλει την προβολή.

59′ Ωραία ενέργεια και σουτ του Ουντότζι, όμως ο Ρόμο έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ.

54′ Καλό σουτ από τον Νατέλ, όμως έπεσε και απέκρουσε την μπάλα ο Κλέιμαν.

49′ Πρώτη καλή φάση για την Ένωση στην επανάληψη, με δυνατό σουτ από τον Αμπαρτζουμιάν όμως απέκρουσε ο Ρόμο με γροθιές.

-Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

-Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

45+1′ Γκολ για το ΑΠΟΕΛ με τον Εφραίμ, ήταν η συρτή πάσα του Ζαχίντ σε εκτέλεση φάουλ πλάγια εκτός περιοχής, με τον Εφραίμ να σκοράρει με δυνατό σουτ.

45′ Ανατροπή του Νατέλ από τον Ολίβα. Ο Αναστασίου σφυρίζει το φάουλ όμως υπέδειξε την παράβαση εκτός περιοχής, αλλά το ριπλέι έδειξε ότι τοι μαρκάρισμα έγινε εντός περιοχής.

40′ Σουτ του Ζάρατε από πλάγια θέση, όμως απέκρουσε ο Ρομό.

39′ Κλέψιμο του Σερμπάκοφ, έδωσε στον Ριέρα που έκανε το σουτ με τον Ρομό να αποκρούει.

37′ Σέντρα του Σερμπάκοφ, κεφαλιά του Ουντότζι, η μπάλα πέρασε έξω.

36′ Καλό σουτ από τον Ρέζα από το ύψος της περιοχής, όμως έπεσε και απέκρουσε ο Κλέιμαν

26′ Γκοοολ για το ΑΠΟΕΛ με δυνατό σουτ του Νατέλ εκτός περιοχής.

19′ Ο Ριέρα προσπάθησε να κρεμάσει τον Ρόμο με λόμπα από την μεσαία γραμμή, όμως ο Βενεζουελάνος τερματοφύλακας απέκρουσε εύκολα.

17′ Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ, ωραίος συνδυασμός από τους γαλαζοκίτρινους, ο Ρέζα βρέθηκε σε θέση βολής εντός περιοχής όμως έπεσε και μάζεψε ο Κλέιμαν.

14′ Συρτή πάσα του Μοράις στην περιοχή, ο Ρέζα κάνει την προβολή όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι.

10′ Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ με τον Ζαχίντ εντός περιοχής, να κάνει το σουτ όμως ο Κλέιμαν απέκρουσε την μπάλα ασταθώς και απομάκρυνε η άμυνα.

4′ Κόρνερ του Ζαχίντ, πισινή κεφαλιά του Ρέζα όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.