Εύκολο βράδυ είχε ο ΑΠΟΕΛ απέναντι στην Ένωση Νέων Παραλιμνίου. Η ομάδα μας υπερασπίστηκε στον καλύτερο δυνατό βαθμό το Λευκόθεο και επικράτησε με 82-75 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Basket League. Πρώτος σκόρερ για ακόμη μια αγωνιστική ο Graham με 22 πόντους, ακολούθησαν οι Grant και O’Brien με 15 και 14 αντίστοιχα. Την Κυριακή 11 Νοεμβρίου, οι γαλαζοκίτρινοι θα φιλοξενηθούν από την Ομόνοια στο κλειστό του Αγίου Δομετίου (19:00).

Δυνατό ήταν το ξεκίνημα του ΑΠΟΕΛ. Με συγκέντρωση και εφαρμογή του πλάνου, η ομάδα μας πήρε από πολύ νωρίς προβάδισμα 10 πόντων (12-2), την οποία αύξησε ελαφρώς μέχρι το τέλος του 1ου δεκαλέπτου (25-12).

Στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου, ο αντίπαλος μείωσε στους 6 πόντους (28-22), αλλά η αντίδραση των γαλαζοκίτρινων ήταν άμεση. Με σερί 10 πόντων, εκτόξευσαν τη διαφορά στο +16 (38-22) και με αυτήν πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο (46-30).

Στο 3ο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι, παρά μόνο στο τέλος. Η ομάδα μας είχε τη διαφορά σε απόσταση ασφαλείας (57-43, 62-46) και πήγε στην τελευταία περίοδο στο +12, 65-53.

Ούτε εκεί άλλαξε κάτι. Η διαφορά ήταν ελεγχόμενη από την ομάδα μας, η οποία κέρδισε με 82-75 και πανηγύρισε το 3ο ροζ φύλλο αγώνος στη φετινή περίοδο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-12, 46-30, 65-53, 82-75

Βαγγέλης Ζιάγκος: Λοϊζίδης 5, Jake O’Brien 14, Graham 22, Vaughn 11, Grant 15, Pape 2, Zdravic 6, Jackson 9, Γιανναράς 9.