Με πρωταγωνιστή τον Ταμάρι που σκόραρε το νικητήριο γκολ και κέρδισε πέναλτι,η ομάδα μας πήρε σπουδαίο διπλό κόντρα στην Ανόρθωση στο «Παπαδόπουλος με 3-2.

Στο πρώτο μέρος έγινε ένα συναρπαστικό παιγνίδι με γρήγορο ρυθμό και 4 γκολ. Το ΑΠΟΕΛ μπήκε καλύτερα και άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση του Μοράις στο 9ο λεπτό. Στην συνέχεια η Ανόρθωση ανέβηκε και έφτασε γρήγορα στην ισοφάριση με κεφαλιά του Ντουγκλάο στο 15΄. Απ’ εκεί και πέρα η «Κυρία» έλεγξε το παιγνίδι και έφτασε στην ανατροπή στο 33ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πράνιτς που κέρδισε προηγουμένως ο Ράγιος. Εκεί που όλα έδειχναν ότι η Ανόρθωση θα πήγαινε στα αποδυτήρια με το υπέρ της σκορ, ο Τάμαρι κέρδισε εκ νέου πέναλτι για το ΑΠΟΕΛ στο 38ολεπτό μετά από ανατροπή του από τον Πράνιτς. Ο Μοράις εκτέλεσε εύστοχα για δεύτερη φορά, στέλνοντας τις δύο ομάδες στην ανάπαυλα στο ισόπαλο 2-2.

Στην επανάληψη η Ανόρθωση μπήκε καλύτερα και και απείλησε με δύο σουτ από τους Ράγιος και Ιγκιεμπόρ, ωστόσο το ΑΠΟΕΛ στην πρώτη του ευκαιρία στο β΄ μέρος έκανε το 2-3 μετά από εξαιρετική ενέργεια και τελείωμα του Τάμαρι στο 59ολεπτό. Απ’ εκεί και πέρα το ΑΠΟΕΛ έλεγξε πλήρως το παιγνίδι και έκλεισε τους χώρους μπροστά από την εστία του Ρομό. Η Ανόρθωση δεν κατάφερε να αντιδράσει, αφού δεν δημιούργησε ευκαιρίες με αποτέλεσμα  το ΑΠΟΕΛ να φύγει με τους πολύτιμους 3 βαθμούς από το Αντώνης Παπαδόπουλος.

Το φίλμ του αγώνα:

Τέλος αγώνα.

90+2′ Δεύτερη κίτρινη στον Ιωάννου και αποβολή από το παιχνίδι.

90′ 5 λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

84′ Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Ο Αρτυματάς περνά στην θέση του Ζαχίντ.

84′ Κίτρινη κάρτα στον Εγγλέζου μετά απο φάουλ στον Τάμαρι.

83′ Αλλαγή για την Ανόρθωση. Ο Κατσαράβα πέρασε στην θέση του Ντούρις.

82′ Δεύτερη αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ με τον Κασίνι να παίρνει την θέση του Αλωνεύτη.

81′ Κίτρινη κάρτα στον Λαβόρδε για θέατρο.

79′ Κόρνερ για την Ανόρθωση, ο Σίλντενφελντ έπιασε την κεφαλιά ωστόσο η μπάλα πήγε πάνω απο τα δοκάρια του Ρομό.

72′ Αλλαγή για την Ανόρθωση. Ο Λαβόρδε παίρνει την θέση του Μικελντάτζε.

70′ Αναγκαστική αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Ο Μερκής παίρνει την θέση του Καρλάο που δεν μπορεί να συνεχίσει στο παιγνίδι.

59′ Γκοοολ για το ΑΠΟΕΛ με τον Τάμαρι που πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βάργκιτς με δυνατό σουτ.

57′ Αλλαγή για την Ανόρθωση. Ο Εγγλέζου παίρνει την θέση του Μπεσάτ.

56′ Κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ, απομάκρυνε η άμυνα της Ανόρθωσης.

53′ Σουτ απο τον Ράγιος έξω απο την περιοχή, ο Ρομό απομάκρυνε δύσκολα.

49′ Δυνατό σοyτ απο τον Ιγκιεμπόρ, η μπάλα λίγο πάνω απο την εστία του Ρομό.

‘Εναρξη β’ μέρους.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

45+1′ Κίτρινη κάρτα στον Σόουζα μετά απο φάουλ στον Ντουγκλάο.

45′ 2 λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

44′ Δυνατό σουτ απο τον Ιωάννου, η μπάλα πάνω απο τα δοκάρια του Βάργκιτς.

40′ Κίτρινη κάρτα στον Βίκτορ.

38′ Γκοοολ για το ΑΠΟΕΛ με τον Μοράις να σκοράρει για δεύτερη φορά απο τα έντεκα βήματα.

37′ Πέναλτι για το ΑΠΟΕΛ μετά απο ανατροπή του Τάμαρι απο τον Πράνιτς.

33′ Γκοοολ για την Ανόρθωση, με τον Πράνιτς να εκτελεί εύστοχα το πέναλτι.

32′ Πέναλτι για την Ανόρθωση μετά απο ανατροπή του Ράγιος απο τον Βούρο.

30′ Κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ, απομάκρυνε ο Ντουγκλάο σε πλάγιο.

24′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ανόρθωση με τον Στρούνα να κάνει το συρτό σουτ, ωστόσο ο Ρομό έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

17′ Γκοοοολ για την Ανόρθωση με τον Ντουγκλάο να παίρνει την κεφαλιά μετά απο κόρνερ που εκτέλεσε ο Ράγιος και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Ρομό.

15′ Κίτρινη κάρτα στον Ιωάννου.

14′ Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ με τον Βάργκιτς να κάνει εντυπωσιακή απόκρουση μετά απο σουτ του Ρέζα.

9′ Γκοοολλ για το ΑΠΟΕΛ, με τον Μοράις να ευστοχεί απο την άσπρη βούλα.

8′ Πέναλτι για το ΑΠΟΕΛ μετά απο ανατροπή του Τάμαρι απο τον Ιγκιεμπόρ.

6′ Ευκαιρία με τον Τάμαρι που έκανε το δυνατό σουτ, η μπάλα λίγο δίπλα απο την εστία του Βάργκιτς.

4′ Παράλληλη πάσα απο τον Μπεσάτ, ο Καρλάο απομάκρυνε πριν ο Ντούρις στείλει την μπάλα στα δίχτυα.