Το γκολ-πέναλτι του Μοράις στο 24΄λεπτό ήταν αρκετό για να δώσει στην ομάδα μας την νίκη κόντρα στον Ερμή.

Ο αγώνας σημαδεύτηκε με επεισόδια στο φινάλε του.Αποβλήθηκε ο Μπρούνο Μπαλταζαρ.

O αγώνας:

Στο πρώτο μέρος ο Ερμής μπήκε καλύτερα στον αγώνα και μόλις στο 7ο λεπτό έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Μαρτίνιουκ να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι του Βάτερμαν.  Στην συνέχεια το ΑΠΟΕΛ ισορρόπησε το παιγνίδι χωρίς να βρίσκει όμως την μεγάλη ευκαιρία. Στο 23’  και εκεί που το ΑΠΟΕΛ δυσκολευόταν να φανεί επικίνδυνο ο Τάμαρι κέρδισε το πέναλτι με τον Μοράις να ευστοχεί από τα έντεκα βήματα. Ο Ερμής προσπάθησε για την ισοφάριση με τον Ντεβέζα να σημαδεύει για δεύτερη φορά το οριζόντιο δοκάρι του Βάτερμαν που είχε πολύ καλή παρουσία στον αγώνα. Στο 42’ ο Μοράις με απευθείας εκτέλεση φάουλ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Αραμπαντζή. Η ανάπαυλα βρήκε το ΑΠΟΕΛ να προηγείται στο σκορ με 0-1.

Στην επανάληψη ο Ερμής συνέχισε όπως το πρώτο μέρος και μπήκε πολύ καλύτερα με το ΑΠΟΕΛ να είναι αγνώριστο. Στο 52ο λεπτό ο Ντεβέζα έχασε μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση αφού το σουτ του πέρασε μόλις δίπλα από την εστία του Βάτερμαν. Οι «φτεροπόδαροι» συνέχισαν στο ίδιο τέμπο ωστόσο δεν κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση. Το ΑΠΟΕΛ παρουσίασε πολλά προβλήματα μεσοεπιθετικά ωστόσο κατάφερε να αποδράσει από το «Αμμόχωστος» με μια «επαγγελματική» νίκη. Ο Ερμής δικαιούται να έχει παράπονα για το αποτέλεσμα αφού είχε τις ευκαιρίες για να σκοράρει τουλάχιστον ένα γκολ.

Η αναμέτρηση:

100′ Κίτρινη κάρτα στον Ταραλίδη.

6΄λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

95′ Επαναρχίζει το παιγνίδι.

Κόκκινη κάρτα στον Κεϊτά, ενώ ο Αραμπαντζής και Βάτερμαν δέχτηκαν την κίτρινη κάρτα.

87′ Διακοπή και ένταση στον αγώνα με παράγοντες και ποδοσφαιριστές να είναι σε σύρραξη.

81′ Κίτρινη κάρτα στον Εμπαλό.

80′ Προσπαθεί ο Ερμής για την ισοφάριση ωστόσο δεν μπορεί να φανεί επικίνδυνος μπροστά απο την εστία του Βάτερμαν.

74΄Κίτρινη κάρτα στον Κεϊτά.

72′ Ολοκληρώνει τις αλλαγές του το ΑΠΟΕΛ. Ο Ντελατόρε παίρνει την θέση του Εφραίμ.

71′ Κίτρινη κάρτα στον Μιλάνοφ.

70′ Αλλαγή για τον Ερμή. Ο Ταραλίδης στην θέση του Φυλακτού.

64′ Φαλτσαριστό σουτ απο τον Εφραίμ η μπάλα μακριά απο την εστία του Αραμπατζή.

61′ Αλλαγή και για τον Ερμή. Ο Εσόμπε παίρνει την θέση του Κιπιάνι.

61΄Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Ο Γκέντσογλου παίρνει την θέση του Σόουζα.

57′ Κόρνερ για τον Ερμή, απομάκρυνε η άμυνα του ΑΠΟΕΛ.

52′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ερμή με τον Ντεβέζα να κάνει το σουτ με την μπάλα να περνά μόλις δίπλα απο την εστία του Βάτερμαν.

45′ Έναρξη β’ μέρους.

Λήξη πρώτου ημιχρόνου.

45′ 3΄λεπτά οι καθυστερήσεις.

41΄Απευθείας εκτέλεση φάουλ απο τον Μοράις, η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Αραμπαντζή.

37′ Κίτρινη κάρτα στον Κουατσίκα.

34′ Αναγκαστική αλλαγή και για το ΑΠΟΕΛ αφού ο Ενσούε δεν μπορεί να συνεχίσει. Την θέση του παίρνει ο Μιλάνοφ.

34′ Δεύτερο δοκάρι για τον Ερμή με δυνατό σούτ του Ντίτακ.

24′ Γκοολλ για το ΑΠΟΕΛ με τον Μοράις να ευστοχεί απο την άσπρη βούλα.

23′ Πέναλτι για το ΑΠΟΕΛ με τον Εμπαλό να ανατρέπει τον Τάμαρι

16′ Κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ, Ο Ενσούε έπιασε την κεφαλιά ωστόσο ο Αραμπατζής μάζεψε εύκολα.

9′ Αναγκαστική αλλαγή για τον Ερμή. Ο Ψάλτης παίρνει την θέση του Μαλόν που αποχώρησε τραυματίας.

7′ Δοκάρι για τον Ερμή με σουτ του Μαρτίνιουκ εκτός περιοχής. Ο Ερμής ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιγνίδι.

6′ Πρώτο σουτ για τον Ερμή απο τον Φυλακτού, μάζεψε ο Βάτερμαν.

4′ Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά με αρκετά λάθη και απο τις δύο ομάδες.