Η ομάδα μας ηττήθηκε με 3-1 από την Σούντουβα στην Λιθουανία για τον πρώτο αγώνα του 1ου προκριματικού γύρου του Τσάμπιονς Λιγκ.

Χατ-τρικ κάποιος Σεσίλια από το 9ο λεπτό μέχρι το 19ο. Στο 90+3 ο Καζού το γκολ της ομάδα μας.

Ο αγώνας:

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά του αγώνα, με την πρώτη προϋπόθεση να έρχεται για το ΑΠΟΕΛ στο 3’. Μετά από γρήγορη ανάπτυξη των ποδοσφαιριστών της ομάδας, ο Σάλαι μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή αλλά η μπαλιά που επιχείρησε ανακόπηκε από αντίπαλα πόδια.

Ένα λεπτό αργότερα ο Καζού επιχείρησε το μακρινό σουτ αλλά ήταν αδύνατο και δεν δυσκολεύτηκε ο Καρντούν να μπλοκάρει τη μπάλα.

Όσο περνούσαν τα λεπτά το ΑΠΟΕΛ επέβαλε την κυριαρχία του με την ομάδα της Λιθουανίας να αμύνεται περισσότερο πίσω από το κέντρο.

Στην πρώτη της όμως φάση στον αγώνα, η Σούντοβα κατάφερε να ανοίξει το σκορ εκμεταλλευόμενη τα κενά στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ.

Σε μία γρήγορη αντεπίθεση, η αριστερή γραμμή του ΑΠΟΕΛ βρέθηκε σε ανισορροπία, βγήκε η παράλληλη μπαλιά και μόνος ανενόχλητος ο Σεσίλια άνοιξε το σκορ.

Και πριν προλάβει το ΑΠΟΕΛ να βρει τα πατήματά του, η Σούντουβα ξανά με τον Σεσίλια πέτυχε και δεύτερο τέρμα βρίσκοντας ξανά σε ανισορροπία την άμυνα του ΑΠΟΕΛ.

Στο 18΄ το ΑΠΟΕΛ απείλησε για πρώτη φορά με τον Σάλαι όταν από αριστερά μέσα στην περιοχή έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά έξω.

Ένα λεπτό αργότερα όμως ο Σεσίλια ξανά σε ρυθμό προπόνησης, πέτυχε το τρίτο του τέρμα με κοντινό πλασέ μετά από παράλληλη πάσα από τα δεξιά.

Και στα τρία τέρματα των Λιθουανών οι αντιδράσεις των παιχτών του ΑΠΟΕΛ ήταν πολύ κακές.

Το ΑΠΟΕΛ προσπαθούσε να αντιδράσει αλλά δεν μπορούσε να δημιουργήσει τις σωστές προϋποθέσεις για να απειλήσει την αντίπαλη εστία, παρά μόνο με κάποια μακρινά σουτ τα οποία όμως δεν είχαν επιτυχία.

Η πρώτη πολύ καλή φάση για το ΑΠΟΕΛ ήρθε στο 39΄με απευθείας εκτέλεση φάουλ του ΝτεΒινσέντι, όμως ο Καρντούμ απόκρουσε σε κόρνερ.

Το ΑΠΟΕΛ είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα καθώς η Σούντοβα περίμενε μαζικά πίσω αλλά η κυπριακή ομάδα δεν μπορούσε να επιτεθεί ορθόδοξα.

Δεύτερο ημίχρονο

Με δύο αλλαγές ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο ο Μπρούνο Μπαλταζάρ καθώς Αλωνεύτης και Ποτέ πέρασαν μέσα στο παιγνίδι στις θέσεις των Σάλαι και Ντε Βινσέντι.

Στο 48’ μάλιστα ο Ποτέ βρέθηκε μόνος απέναντι στον αντίπαλο τερματοφύλακα αλλά ο Καρντούμ απόκρουσε εντυπωσιακά το πλασέ του επιθετικού του ΑΠΟΕΛ.

Στο 53’ ο Ποτέ πήρε μία γυριστή κεφαλιά από το ύψος της επανορθωτικής, ο Καρντούμ ήταν εκτός θέσης αλλά με υπερένταση κατάφερε να μπλοκάρει τη μπάλα.

Η Σούντοβα άφησε αρκετό χώρο στο ΑΠΟΕΛ στην επανάληψη θέλοντας να προστατέψει το υπέρ της 3-0, με τους πρωταθλητές μας να βρίσκονται συνεχώς στην επίθεση.

Η πίεση που έβαζαν οι ποδοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ ήταν αρκετά έντονη αλλά φάσεις δημιουργούνταν όταν οι παίχτες της ομάδας έβαζαν τη μπάλα κάτω. Οι περισσότερες σέντρες μέσα στην περιοχή απομακρύνονταν από την πολυπρόσωπη άμυνα της Λιθουανικής ομάδας.

Στο 61’ ο Ποτέ κατάφερε να πάρει την κεφαλιά αλλά ήταν αδύνατη και βγήκε αρκετά έξω χωρίς να ανησυχήσει ο Καρντούμ.

Δέκα λεπτά αργότερα το ΑΠΟΕΛ έχασε τη μεγαλύτερη του ευκαιρία στον αγώνα. Ο Τάμαρι βρήκε με κάθετη τον Αλωνεύτη ο οποίος πλάσαρε τον αντίπαλο τερματοφύλακα αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Η πίεση από πλευράς ΑΠΟΕΛ συνεχιζόταν θέλοντας τουλάχιστον να πετύχει ένα τέρμα ενόψει επαναληπτικού το οποίο θα άλλαζε σε μεγάλο βαθμό τα δεδομένα.

Στο 81’ το φάουλ του Νατέλ από καλή θέση πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια, με τον χρόνο να περνάει εις βάρος της ομάδας μας.

Στο 85’ ξανά από εκτέλεση φάουλ απείλησε το ΑΠΟΕΛ, αλλά το σουτ του Ντελατόρε πέρασε λίγο έξω.

Περισσότερα σε λίγο.

Σούντουβα: Καρντούμ, Λεϊμόνας, Σβερλιούγκα, Ζιβάνοβιτς, Ματουλεβίτσιους, Σλάβιτσκας, Αζεβέδο (59’ Φίνκλερ), Βερπίκας (83’ Ντιμπάλ), Τόπτσαγκιτς (30’ Βεζεβίτσιους), Α. Γιανκάουσκας, Σεσίλια

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Μιλάνοφ (63’ Νατέλ), Καζού, Ταβάρες, Μερκής, Μοράις, Σόουζα, Αλ Τάαμαρι, Σάλαι (46’ Αλωνεύτης), Ντε Βινσέντι (46’ Ποτέ), Ντελατόρε

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Λεϊμόνας, Ζιβάνοβιτς /