Την ήττα με 3-0 γνώρισε ο ΑΠΟΕΛ μέσα στο “Σαντιάγκο Μπερναμπέου” από τη Ρεάλ Μαδρίτης. Η ομάδα μας το πάλεψε όμως οι Μαδριλένοι ήταν σαφώς ανώτεροι και έτσι πήραν την νίκη με δύο γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο (το ένα με πέναλτι) και ένα γκολ του Σέρχιο Ράμος.

Το παιχνίδι:

Μόλις στο 12ο λεπτό άνοιξε το σκορ η Ρεάλ με τον Ρονάλντο από κοντά να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα μετά από πάσα του Μπέιλ από αριστερά. Να σημειώσουμε πως πιο πριν το ΑΠΟΕΛ είχε ένα σουτ με τον Λάγο και μια καλή ευκαιρία με τον Εμπεσίλιο, ωστόσο η Ρεάλ ήταν αυτή που εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία της και πήρε από νωρίς κεφάλι στο σκορ.

Στο 33΄σε μια παρόμοια φάση με αυτή του γκολ ο Μπέιλ έδωσε για τον Ρονάλντο που από κοντά έκανε την προβολή και έστειλε την μπάλα έξω, ενώ η Ρεάλ πίεζε συνεχώς για ένα δεύτερο γκολ, φτιάχνοντας συνεχώς τις προϋποθέσει για να σκοράρει. Ο Ρονάλτο είχε άλλο ένα σουτ στο 38΄αλλά η μπάλα πήγε έξω. Ο Βινίσιους είχε ένα άστοχο σουτ στο 42΄.

Με το καλημέρα στο δεύτερο μέρος, στο 46΄ο Ρονάλντο από κοντά βρήκε το δοκάρι με την μπάλα να κτυπά στην συνέχεια στο έδαφος και τον Πορτογάλο να φωνάζει πως η μπάλα πέρασε την γραμμή, αλλά  η επανάληψη έδειξε πως είχε λάθος.

Στο 51΄ο Ρονάλντο από τα 11 βήματα πέτυχε το 2-0, ενώ στην φάση που έδωσε την παράβαση ο διαιτητής η μπάλα φάνηκε να κτυπά περισσότερο στον ώμο του Λάγο παρά στο χέρι… Στο 54΄ο Βάτερμαν έκανε σημαντική απόκρουση σε σουτ του Ίσκο, ενώ πιο πριν οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι στον Ρονάλντο.

Στο 61΄ο Ράμος με ανάποδο ψαλίδι μέσα από την μικρή περιοχή έκανε το 3-0.

Ρονάλντο και Ίσκο στο 67΄και στο 69΄έκαναν τα σουτ, αλλά δεν είχαν την κατάληξη που θα ήθελαν, ενώ η Ρεάλ έφερε το παιχνίδι εκεί που ήθελε.

Στο 74΄ο Αλωνεύτης με ατομική ενέργεια έδωσε για τον Ντε Καμάργκο που δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα. Στο 85΄ο Ρονάλτο από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα, αλλά σωστά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Το ίδιο έγινε και στις καθυστερήσεις σε φάση με τον Μαγιοράλ.

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζινεντίν Ζιντάν): Νάβας, Καρβαχάλ, Ράμος, Νάτσο, Μαρσέλο, Κασεμίρο, Κόβασιτς (25′ Κρόος), Μόντριτς, Ίσκο (72΄Σεμπάγιος), Μπέιλ (82΄Μαγιοράλ), Ρονάλντο.

ΑΠΟΕΛ (Γιώργος Δώνης): Βάτερμαν, Βούρος, Ρουέδα, Καρλάο, Λάγο, Μοράις, Βινίσιους, Εμπεσίλιο (72΄Ζαχίντ), Σάλαϊ (60΄Φαρίας), Αλωνεύτης, Ντε Καμάργκο (83΄Ποτέ).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Καρβαχάλ / Σαλάι, Eμπεσίλιο, Φαρίας