Θετική ήταν η πρόβα του ΑΠΟΕΛ εν όψει του Final 4, το οποίο θα διεξαχθεί την ερχόμενη Παρασκευή στο «Κίτιον» απέναντι στην ΑΕΚ. Η ομάδα μας στο αποψινό παιχνίδι με την ΕΝΠ κέρδισε εκτός έδρας με 79-60 και πάει με ανεβασμένη την ψυχολογία στον ημιτελικό του Κυπέλλου. Πρώτος σκόρερ του αγώνα ο Μπερνατόφσκι με 27 πόντους, ακολούθησε ο Μπάσεϊ με 19.

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε καλά στην αναμέτρηση και πήρε γρήγορο προβάδισμα με 7-5, το οποίο διεύρυνε μέχρι το τέλος του 1ου δεκαλέπτου στους πέντε πόντους (15-10).

Στην 2η περίοδο η Ένωση πλησίασε στο -2 (22-20), ωστόσο στη συνέχεια η ομάδα μας ανέβηκε, έλεγξε το ρυθμό και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο το υπέρ της 42-29.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο ΑΠΟΕΛ είχε ελαφριά υπεροχή και αύξησε τη διαφορά στους 15 πόντους (57-42) και στο τέλος κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνος με 79-60.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-15, 29-42, 42-57, 60-79

Δημήτρης Κουστένης: Κούνας 4, Μπερνατόφσκι 27, Μόμπλεϊ 6, Μπάσεϊ 19, Μπεστ 10, Παντούρης 12, Μπράουν 1, Μύθιλλος.