Πιο εύκολη από ότι δείχνει το τελικό σκορ (2-0) ήταν η νίκη της ομάδας μας στο αποψινό αγώνα απέναντι στην ΑΕΛ.

Ο ΑΠΟΕΛ κυριάρχησε σε ολόκληρο το 90αλεπτο με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να γίνουν επικίνδυνοι.

Χωρίς να εντυπωσιάσει η ομάδα μας μπήκε με επιθετικές διθέσιες από το ξεκίνημα φτιάχνοντας και χάνοντας αρκετές ευκαιρίες. Τα γκολ ήρθαν σε κομβικά σημεία μιας και στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους ανοίξαμε στο σκορ και πριν καν συμπληρωθούν πέντε λεπτά στην επανάληψη πήραμε αέρα δύο τερμάτων.

Ενδεικτικό της υπεροχής μας και τα στατιστικά του αγώνα μιας και η κατοχή άγγιξε το 65-35%, με τον ΑΠΟΕΛ να τελειώνει 10 φάσεις και την ΑΕΛ 4, ενώ 5 τα κερδισμένα κόρνερ για την ομάδα μας έναντι μόλις 1 για τους αντιπάλους.

Με το πέρας και της 2ης αγωνιστικής των play-off ο ΑΠΟΕΛ αύξησε την διαφορά του από τον δεύτερο και αν συνεχίσουμε έτσι οι τελευταίοι αγώνες του πρωταθλήματος θα είναι διαδικαστικού χαρακτήρα.