Με νίκη ξεκίνησε τις εγχώριες διοργανώσεις στο 2017 ο ΑΠΟΕΛ. Η ομάδα μας πέτυχε το πρώτο διπλό στο φετινό πρωτάθλημα σε βάρος της ΕΘΑ με 71-62 και επέστρεψε στην 3η θέση της βαθμολογίας του πρωταθλήματος Καλαθόσφαιρας Ανδρών. Πρώτος σκόρερ ο Ράιτ με 21 πόντους, ακολούθησαν οι Μπερνατόφσκι και Μπάσεϊ με 18 και 13 αντίστοιχα.

Ο ΑΠΟΕΛ παρά το γεγονός ότι αγωνίζεται ακόμη στην Ευρώπη και έχει από όλους σχεδόν τους αντιπάλους τα διπλάσια παιχνίδια, φιγουράρει στην 3η θέση της βαθμολογίας και βρίσκεται εντός στόχων. Ταυτόχρονα, η ομάδα μας είναι η μοναδική που δεν προχώρησε σε οποιαδήποτε αλλαγή στο ρόστερ της.

Στο σημερινό παιχνίδι οι γαλαζοκίτρινοι πραγματοποίησαν εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο και δημιούργησαν απόσταση ασφαλείας, ωστόσο η κούραση λόγω του πρόσφατου ευρωπαϊκού παιχνιδιού εμφανίστηκε στην τελευταία περίοδο, όπου η ΕΘΑ το εκμεταλλεύτηκε και μείωσε στους 9.

Η ομάδα μας μπήκε πολύ δυνατά στο παρκέ του «Ελευθερία» και πήρε γρήγορο προβάδισμα με 10-1. Ο ΑΠΟΕΛ διατήρησε τη διαφορά στα ίδια επίπεδα στη μεγαλύτερη διάρκεια του 1ου δεκαλέπτου, ωστόσο στο τέλος την αύξησε στους 12 πόντους (22-10).

Στη 2η περίοδο η ομάδα μας άρχισε και πάλι δυνατά και προτού συμπληρωθούν 12 λεπτά αγώνα εκτόξευσε το προβάδισμα στους 19 πόντους (29-10). Η ΕΘΑ προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε στους 11, αλλά οι καλαθοσφαιριστές του Δημήτρη Κουστένη πάτησαν… γκάζι και πήγαν στα αποδυτήρια με το 41-23.

Το 3ο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο, με τις δυο ομάδες να έχουν ελαφριά εναλλασσόμενη υπεροχή και τον ΑΠΟΕΛ να διατηρεί τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα και να πηγαίνει στην τελευταία περίοδο με το +19 (57-38).

Η κούραση από το πρόσφατο ταξίδι στην Αυστρία εμφανίστηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά η διαφορά ήταν τέτοια που η ΕΘΑ δεν μπορούσε να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης. Η ομάδα μας είδε τη διαφορά να κατεβαίνει σε μονοψήφιο αριθμό και εν τέλει να πανηγυρίζει τη νίκη με 71-62.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-22, 23-41, 38-57, 62-71

Δημήτρης Κουστένης : Κούνας 3, Μπράουν 10, Μπερνατόφσκι 18, Μόμπλεϊ 3, Ράιτ 21, Μπάσεϊ 13, Κοιλαράς 3, Κασκίρης.